reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  25.12. 2024, 1. svátek vánoční
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Seriál na pokračování (9) - disketová mechanika, skříň pc a kabeláž

Disketová mechanika je asi to nejstarší, co přežilo, přežívá a asi ještě dlouho bude přežívat. Je pomalá, média mají malou kapacitu, jsou nespolehlivá a drahá (v poměru kapacit CD a diskety a ceny za 1 MB). Jenže se rozšířila a zabydlela snad ve všech počítačích. Dělí se podle kapacit a velikostí. Standardem je 3,5" (palcové) 1,44 MB mechanika. Její kolegyně z dob minulých moc krásně nevypadaly a jejich parametry byly na dnešní dobu spíše žalostné. Byly to 5,25" a kapacity různé, ale nižší než dnešní. Při nákupu disketové mechaniky nezkazíte nic. Máte na výběr většinou z pár značek (doporučuji SONY - je extrémně tichá, ale také asi o 100 Kč dražší než běžné).

Kabeláž

Všechno musí být nějak propojené a napájené. K tomu slouží v počítači různé kabely s různými konektory. Nejprve ten hlavní - napájení základní desky. U systémů AT je složen ze dvou kousků, které se připojují vedle sebe na MB. Dejte pozor na správné zapojení - černé vodiče musí být vždy u sebe!!! U ATX se nesplete, protože napájecí konektor je složen pouze z jednoho dílu a lze ho zasunout pouze jediným způsobem. Viz obrázeky (v pořadí AT, ATX):

Dále potřebujeme zapojit datové kabely k pevnému disku. Zde si musíme dát pozor na pozici kabelu, její správné určení nám číkají tzv. piny. Datové kabely jsou označeny na jedné straně červenou barvou. Konektory u HDD, FDD, CD-ROM a i na řadiči mívají označeny jednu stranu jedničkou. Těm chytřejším už svítá - ano, jednička a červená barva patří k sobě. Pokud zapojíte kabel opačně, nic nezničíte, pouze systém nenajde špatně zapojené zařízení. Pokud máte dvě IDE zařízení (např. HDD + CD-ROM), je vhodnější použít dva IDE kabely a zapojit každé zařízení na samostatný řadič (primární a sekundární IDE). Pokud máte více zařízení, zapojte na jeden kabel zařízení se stejnou přenosovou rychlostí (tzv. PIO a DMA módy). Pokud PIO mód nevíte, zapojte zařízení libovolně (nezapoměňte ale přitom na nastavení "MASTER-SLAVE") a po prvním spuštění počítače vám tyto módy, pro každé zařízení zvlášť, zobrazí BIOS v konfigurační tabulce. I když je to skoro jedno, přesto doporučuji držet se při zapojování IDE zařízení určitých zvyklostí. 1. Systémový (bootovací) pevný disk zapojte jako Primary MASTER. 2. Jakékoliv starší disky a CD-ROM mechaniky zapojte na sekundární řadič (Secondary MASTER nebo SLAVE). 3. Pokud máte více zařízení, snažte se zapojit zařízení s UltraDMA módem na jeden řadič a zařízení pracující v PIO módu na druhý řadič. Plochý datový kabel k pevnému disku by neměl být delší než 20cm (na jeden kanál), protože u delšího kabelu může při větší rychlosti dojít vlivem odrazů na kabelu k chybnému načtení dat. Tuto délku však lze dodržet pouze u ATX desek, kde jsou IDE konektory v blízkosti IDE zařízení. Běžná délka IDE kabelů se pohybuje okolo 35cm, aby se daly použít i ve starších typech počítačů.

K těmto zařízením se musí připojit i napájecí konektory, které jsou dvou typů - malé a velké. Malý konektor se používá pro FDD mechaniku, velké konektory pro všechny ostatní zařízení (HDD, CD-ROM, CD-RW, ZIP, ...) včetně ventilátorů pro procesory 486 a Pentium. Zatímco malý konektor by mohl někdo otočit, u velkého se to stát nemůže, takže se zapojením mohou nastat problémy snad jedině v případě, že budete mít krátké kabely. Nejjednodušším řešením takového případu je použití rozdvojky napájení, která prodlouží kabel asi o 10 centimetrů.

Dále je nutno zapojit: POWER LED - zelená LED dioda signalizace zapnutého napájení - zelený/bílý vodič KEY LOCK - přepínač zamknutá/odemknutá klávesnice (u nových skříní se nepoužívá) - oranžový/černý vodič SPEAKER - systémový reproduktor - červený/černý vodič POWER ON (SOFT POWER) - konektor tlačítka zapnutí/vypnutí napájení (pouze u ATX skříní) - oranžový/bílý vodič RESET - konektor tlačítka RESET - modrý/bílý vodič IDE LED - červená LED dioda signalizace činnosti pevného disku - červený/bílý vodič TURBO LED - žlutá LED dioda signalizace TURBO/NORMAL (u nových počítačů nemá smysl) - žlutý/bílý vodič TURBO SWITCH - konektor přepínače mezi TURBO a NORMAL rychlostí (použití pouze u desek pro CPU 386 a 486) - černý/oranžový/bílý vodič GREEN SWITCH (SMI) - konektor tlačítka pro "uspání" (přechodu na sníženou spotřebu) - šedý/bílý vodič GREEN LED - dioda signalizace zapnutí/vypnutí "uspání"

Skříně DESKTOP MINITOWER MIDDLETOWER MIDITOWER BIGTOWER

V tabulce jsou uvedeny hlavní rozdíly mezi těmito typy. Desktop Minitower Middletower Miditower Bigtower Formáty desek: AT, MicroATX AT, MicroATX AT, ATX a MicroATX AT, ATX a MicroATX AT, ATX a MicroATX Počet šachet 5.25" 2 až 3 2 2 3 4 až 6 Počet šachet 3.5"/skrytých 2-4/1-2 3-4/2 4-5/2-3 4-5/2-3 4-6/2-4

Většinu ATX skříní je možné osadit i MicroATX nebo AT základní deskou.

ATX skříně

Výhody: Skříně s označením ATX bývají univerzální, tzn. že do nich můžete osadit AT, ATX nebo MicroATX základní desku Větší přehlednější prostor uvnitř skříně Snadnější instalace Elektronicky spínaný zdroj, kterým se při ukončení Windows automaticky vypne počítač Nevýhody: Zdroj je neustále pod napětím Pokud zapojíte monitor do zdroje ve skříni, nebude se po vypnutí počítače odpojovat od sítě tak, jak tomu bylo u AT skříní Dražší Rozměrově větší, než-li AT skříně

Z důvodu bezpečnosti mají některé ATX skříně vzadu vypínač, kterým se dá počítač zcela odpojit od sítě (to je nutné pokud jedete na delší dobu pryč - máte klid, že od počítače nevyhoříte) a nemusíte vytahovat vidlici za zásuvky. Napájení monitorů je u novějších typů vyřešeno tak, že je můžete připojit jak do AT nebo ATX zdroje, tak i rovnou do zásuvky ve zdi. Monitory se vypínají automaticky do pohotovostního stavu, pokud na VGA portu není signál. Pro úplné vypnutí (odpojení od sítě) jsou opatřeny vypínačem.

AT skříně

Výhody: Levn?jší než ATX sk?ín? Menší rozměry Po vypnutí jsou zcela odpojeny od sítě Nevýhody: Komplikovanější instalace díky samostatným I/O portům Někdy je uvnitř dost "těsno"

Důležitý je při výběru skříně počet volných "šachet" nebo-li pozic pro umístění mechanik. Pokud uvažujete o ZIP mechanice, je vhodné mít dvě 3.5" šachty (FDD + ZIP) a pokud chcete mít současně CD-ROM, CD-RW a výměnný rámeček pro HDD, pak musíte mít alespoň tři 5.25" šachty. Pokud potřebujete umístit 3.5" mechaniku do 5.25" šachty, slouží k tomu univerzální rámeček.

Z předchozích slov vyplývá, že nákup skříně je ovlivněn odpovídajícím formátem základní desky.

V příštím díle se podíváme na zoubek procesorům (značky, výkon, přetaktování, chlazení apod).

(c) Otakar Dvořák, 17.4. 2001, rubrika: Software
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Otakar Dvořák
 1. FTP program zadarmo (čtenost: 3510)
 2. Seriál na pokračování (9) - disketová mechanika, skříň pc a kabeláž (čtenost: 4857)
"Z" si čte 13 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media